Funktionärer

Från Wikimedia
Hoppa till: navigering, sök

För tidigare funktionärer, se Tidigare funktionärer.

Styrelse

Wikimedia Sveriges styrelse i april 2017. Från vänster: Elza Dunkels, Sven-Erik Jonsson, Erik Åström, Sofie Jansson, Ylva Pettersson, Mattias Blomgren, Kristina Berg och Bengt Oberger. Saknas i bilden gör Brit Stakston.

De förtroendevalda nedan tillsattes vid årsmötena 2016-03-19 och 2017-04-22, samt extra årsmöte 2016-05-21.

Styrelsen består av åtta ledamöter samt ordförande. Kontakta hela styrelsen via epostadressen styrelsen(at)wikimedia.se, för allmänna frågor använd info(at)wikimedia.se

Presskontakt

Revisorer

Revisorerna utses av årsmötet, granskar styrelsens arbete och skriver en revisionsberättelse till årsmötet. Kontakta verksamhetsrevisorerna på revisorer(at)wikimedia.se.

Verksamhetsrevisor
  • Kristoffer Mellberg
Ekonomirevisor

Revisor:

  • Maria Jalkenäs, Grant Thornton
Revisorssuppleanter
  • Ana Durán
  • Johnny Greinsmark

Valberedning

Valberedningen utses av årsmötet och tar fram förslag till styrelse för nästa årsmöte att besluta om. Kontakta hela valberedningen på valberedningen(at)wikimedia.se. Valberedningen består av:

  • Anders Wennersten
  • Dan Frendin
  • Johanna Berg
  • Arild Vågen

Kansli

Verksamhetschef
  • Anna Troberg, epost: anna.troberg(at)wikimedia.se, telefon: 0729 - 67 29 48
Heltidsanställda
  • Projektledare, GLAM/Outreach: Axel Pettersson, epost: axel.pettersson(at)wikimedia.se, telefon: 0733 - 96 55 65
  • Operativ chef: John Andersson, epost: john.andersson(at)wikimedia.se, telefon: 0733 - 96 51 89
  • GLAM-utvecklare: André Costa, epost:andre.costa(at)wikimedia.se, telefon: 0733 - 96 45 74
  • Projektledare, utbildning: Sara Mörtsell, epost: sara.mortsell(at)wikimedia.se, telefon: 073 - 383 26 70
  • Utvecklare: Mattias Östmar, epost: mattias.ostmar(at)wikimedia.se, telefon: 070 - 776 34 46
  • Utvecklare: Sebastian Berlin, epost: sebastian.berlin(at)wikimedia.se, telefon: 070 - 792 03 84
  • Programmerare för Kopplat Öppet Kulturarv: Alicia Fagerving, epost: alicia.fagerving(at)wikimedia.se, telefon: +46 73 950 09 56
Deltidsanställda
  • Ekonomiassistent: Evelina Bång, epost: evelina.bang(at)wikimedia.se
  • Projektadministratör: Eric Luth, epost: eric.luth(at)wikimedia.se, telefon: +46 765 55 50 95

Referens